Frezowanie – podstawowe wiadomości

Frezowanie – podstawowe wiadomości

 

Frezowanie jest jednym z procesów obróbki skrawaniem, który wykorzystywany jest przede wszystkim w obróbce rowków, płaszczyzn, do nacinania kół zębatych czy gwintów.

 

Proces frezowania bazuje na ruchu obrotowym narzędzia warsztatowe oraz na ruchu posuwowym, który jest wykonywany również przez narzędzie lub przez przedmiot obrabiany. Do obrabiania tego rodzaju elementów wykorzystuje się urządzenie nazywane frezarką, w której głównym narzędziem obróbczym jest frez.

 

Zależnie od rozmieszczenia ostrzy freza wyróżnia się dwa rodzaje frezowania:

  • frezowanie czołowe – frezy posiadają ostrza rozmieszczone na powierzchni obwodowej i czołowej
  • frezowanie obwodowe – frezy posiadają ostrza rozmieszczone na powierzchni obwodowej

 

Do frezowania wykorzystuje się różne typy frezarek – frezarka uniwersalna przeznaczona jest do wielu typów elementów, ale również wykorzystuje się frezarki do konkretnych z nich.

 

Najczęściej wykorzystywane frezarki to:

  • pionowe
  • poziome
  • uniwersalne
  • do drewna
  • do kół zębatych
  • do gwintów

 

Frezować można różnego rodzaju materiały. Bardzo często frezuje się drewno – można wtedy wykonać bardzo efektowne kompozycje. Również frezować można metal czy tworzywa sztuczne, dlatego też możliwości są tutaj zróżnicowane.

 

Aktualnie wiele firm decyduje się na korzystanie z usługi zewnętrznych wtedy, gdy konieczne jest wykonanie usługi frezowania elementów. Najczęściej zamawiane jest wtedy frezowanie CNC – wtedy frezarka jest elementem struktur zintegrowanego wytwarzania CIM i wykonanie zleconych elementów jest jeszcze łatwiejsze, ponieważ bazują one na projekcie stworzonym na komputerze. Można wtedy osiągnąć także najwyższy poziom precyzji, ponieważ za obsługę urządzenia odpowiedzialny jest komputer.

 

Adresy firm oferujących frezowanie można znaleźć w internecie – Warszawa jest jednym z miast, gdzie działa ich bardzo dużo, ale również można znaleźć je w wielu innych miejscowościach. Wystarczy tylko skorzystać z wyszukiwarki, aby szybko znaleźć informacje o firmach wyposażonych w nowoczesne frezarki.